O nás

O NÁS

Naša rodinka, príbeh nášho domu. Prečo práve Shalom?

NAŠA RODINKA - Vlado, Zuzka – Kubo, Maťo, Božka, Anička

/ Napísanô liptovským - smreckým nárečím /

K cestovniemu ruchu máme všetci blízko. Všetko čo má ruky, nohy musí pomáhať okolo domu a našich hostí podľa svojich možností. 

Otec – Vlado vyštuduvau Fakultu ekonomiky služieb a cestovnieho ruchu na VŠEv B.Bystrici, teraz sa to volá Univerzita Mateja Bela a veru aj syn Matej tam začau študuvať po rokoch. Štyri volebnie obdobia, t. j. 16 rokov robiu obecnieho sluhu –starostu tu vo Smrečach a teraz sa veru viacej povenuje i našim milým hosťom.

Mama – Zuzka zase pred materskou robila tri roky vo vtedy najväčšom a vtedy najdrahšom hoteli Jánošík v Mikuláši a teraz sa od konca minulieho tisícročia v kuse plne venuje hosťom v našom rekreačnom domčeku. A veru niekedy nemá ani piatku, ani sviatku, lebo hostia k nám chodia chvalabohu celoročne zo všetkých svetových strán…Ako poriadni Liptáci chováme odjakživa až doteraz kury, kozliatka, dve kozičky a máme i psa Rockyho. Asi preto aj naše deti majú bačovskie mená?

Najstarší Jakub, odmalička ako vyšieu z našej chyže na nohy si pripnú lyže, najskôr zjazdovky a bežky a teraz skialpy a tým pádom precestuvau skoro všetky hory a lyžiarskie strediská. S bratom Maťom sa boli veľakrát spúšťať dokonca aj na voľákych ľadovcoch v zahraničí. Teraz závodí svetový pohár v skialpinizme od Sicílie až po Andoru… dokonca bou aj v Číne a skoro polovicu zimy prežije pod Alpami (jakubsiarnik.sk). Na bicykli okrem Korziky, Chorvátska, Poľska, Česka, Rakúska, Talianska, Slovinska a pod. prejazdiu celučičký Liptov a tak Vám rád poradí dáku dobrú trasu.

Druhý Matej, dokončuje cestovný ruch  B.Bystrici, ale popri tom aj pracuje v Bratislave v cestovnej kancelárii Satur. Skúsenosti zbierau v škole cez program Erazmus v  Chorvátsku a tiež v Prahe. Od kolísky holduje korčuliam, lyžiam a ako už bývalý skialpinista toho precestuvau habadej. Navyše popri štúdiu v lete aj v zime robievau cez CK Satur animátora a teraz aj delegáta a tak prebrázdiu najmä Alpy, Turecko, Cyprus, Grécko, Balkán, atď…

Božka je “najväčší” cestovateľ, pretože býva už na 5. mieste zatiaľ / Košice, Prešov, Spiš a teraz Liptov./ Máme ju z detskieho domova, je trošku černejšô, vraj z Indie, bývala u nás od svojich troch rokov. Od vlani už vyletela z hniezda, ale ostala na Liptove.

No a najmladšia Anička, primerane veku pomáha mamke upratuvať po hosťoch,  a občas vie poradiť nám skôr narodeným dačo okolo počítača a fejzbúka. Jediná je nie ešte dospelá, tak to moc nepreháňame. Čo sa týka cestuvania, veru už pochodila s nami kade tade a celkom sa jej to páči.

Takže cestovný ruch máme v krvi, rozumieme Vám a chceme, aby ste sa u nás
dobre cítili a v dobrom na dovolenku spomínali…

Vitajte u nás !

Príbeh nášho domu

Kde ste to vlastne prišli? Na mieste, kde trávite svoju dovolenku sa odohrávali v minulosti veci, ktoré mali občas dosah na širšie okolie ako je naša dedinka.

Domček, kde sa nachádzate leží práve medzi dvomi kultúrnymi pamiatkami v obci, ktoré niekomu dokonca stáli za to, že ich dal zapísať do slovenského ústredného zoznamu pamiatok.

A aby to bolo trošku tajomné, podľa ústneho podania viedla medzi nimi tesne popri našom dome i tajná podzemná chodba. Nebudem Vás napínať.

Najstaršou pamiatkou je neďaleký starobylý kopec Hrádok, ktorý vo svojich útrobách skrýva pozostatky starého hradiska a druhou je susedný gotický kostolík, ktorý náš známy fotograf Kálay zaradil i do svojej publikácie Divy Slovenska.

Ak chcete vedieť viac, za rohom hneď vo vedľajšej budove je naše malé obecné múzeum. Dozviete sa o zatiaľ úplne nedocenenom uvedomelom pánovi biskupovi Čobrdovi, ktorý bol hádam ako jeden z mála Slovákov prenasledovaný počas troch štátnych režimov a spisovateľovi Fraňovi Kráľovi, ktorý ako bosý chlapček chodil na zakázané ovocie do panskej záhrady Smrečániovcov presne na mieste, kde stojí náš domček. To mnohí poznajú ako príbeh z knihy JANO od tohto autora.

V tesnej blízkosti sa nachádza aj kaštieľ Smrečaniovcov. Ste totiž v samotnom mini – historickom jadre Smrečian, kde viacerí zo starobylého šľachtického rodu Smrečániovcov to dotiahli i na post Liptovského, ale aj oravského župana.

Sme hrdí na našu históriu a chceme, aby sme naším predkom, ktorí tu roky statočne žili, robili dobré meno. Preto urobíme všetko, čo je v našich silách, aby ste sa u nás dobre cítili a radi sa sem vracali.

Prajeme Vám krásnu a pokojnú dovolenku v Smrečanoch.

PREČO PRÁVE SHALOM?

Hebrejské slovo znejúce ako "šalom" je snáď najznámejšie ako pozdrav želajúci pokoj. Šalom môžeme preložiť mnohými spôsobmi. Vyberte si z týchto uvádzaných významov podľa biblického slovníka: Pokoj, spokojnosť, dokonalosť, niečo dokončené, šťastie, súlad, harmónia, dôvera, vzájomná bezpečnosť, úspech v podnikaní, prianie Božieho požehnania, ponuka Božej spásy, stav duše, ktorá je v poriadku a je premenená Božou milosťou. Čo si je možné viac v tomto uponáhľanom svete dneška priať najmä na dovolenke? Toto všetko Vám želáme slovom, pozdravom, či prianím SHALOM !

Zaujali vás tieto aktivity? Rezervujte si u nás ubytovanie!

NAPÍŠTE NÁM

Máte otázky? Radi vám ich zodpovieme.

Zavolajte nám na +421 907 871 649

Najrýchlejší a najjednoduchší spôsob, ako sa s nami spojiť.

Napíšte nám email na shalom@shalom.sk

Môžete hoci aj list, ale bude to trvať trocha dlhšie. 🙂

Zastavte sa osobne

Ak budete mať cestu cez Smrečany, zastavte sa kľudne aj osobne. Radi vám ubytovanie ukážeme a dohodneme všetko podľa vašich možností.

POVEDALI O NÁS

Peter KaprálikPeter Kaprálik
13:50 21 Dec 21
Skoro celý rok sme bývali ako firma .... 9 ľudí. V lete grilovačky príjemné prostredie, sme veľmi spokojný aj s bývaním aj s pani domacou, vrelo odporúčam.....
Svetozar KosovskySvetozar Kosovsky
20:50 08 Aug 21
Prijemná pani domáca, pet free, rodinny štyl ubytovania, čistota a vybavenie apartmanu nadpriemerne.Bezplatne parkovanie, možnosť grilovania,zlavova karta na atrakcie v okolí, vyhlad na krasny goticky kostolik z 13. st.Za mna vysoka spokojnosť 5*
zdeno bohdanzdeno bohdan
05:26 02 Aug 21
Perfect a Dakujeme za vsetko pani domacej
Temnik JaroslavTemnik Jaroslav
18:11 15 Oct 20
Super ubytovanie majiteľka veľmi ochotná dvor pre deti ... 100b
js_loader