Naša rodinka.

/ Zostavenô  10.1.2015 a napísanô  liptovským - smreckým nárečím /  

K cestovniemu ruchu máme všetci blízko. Všetko čo má ruky , nohy musí pomáhať okolo domu a našich hostí podľa svojich možností.

Otco - Vlado vyštuduvau Fakultu ekonomiky služieb a cestovnieho ruchu na VŠE v B.Bystrici. V súčasnosti síce už štvrtô volebnô obdobia robí obecnieho sluhu – richtára v našej obci, ale sem tam sa povenuje i miestnym turistom.

Mama – Zuzka zase pred materskou robila tri roky vo vtedy najväčšom a najdrahšom hoteli Jánošík v Mikuláši a teraz sa od konca minulieho tisícročia v kuse venuje turistom v našom rekreačnom domčeku.

Ako riadni Liptáci chováme ovce, kozičku a najnovšie aj jalovičku, preto aj naše deti majú bačovskie mená.

Najstarší Kubo, teraz  vysokoškolák odmalička ako vyšieu z našej chyže na nohy si pripnuu lyže, ako prvô zjazdovky a teraz bežky a skialpy. Tým pádom pochodiu veľa kopcov a precestuvau skoro všetky lyžiarskie strediská, dokonca sa bou pár krát spúšťať aj na voľákych ľadovcoch v zahraničí. Na bicykli okrem časti Korziky, Chorvátska, Poľska a pod. prejazdiu celučičký Liptov a tak Vám rád poradí dáku dobrú trasu.

Druhý Maťo gymnazista tiež od kolísky holduje korčuliam, lyžiam, teraz skialpinizmu a ako už bývalý futbalista  toho precestuvau hádam ešte viac. Občas však cestuje virtuálne cez rôzne obrazovky a displeje, či ako sa to volá.

Tretia Božka je najväčší cestovateľ, pretože hoci má len 17 rokov býva už na 4. mieste / Košice, Prešov, Spiš a teraz Liptov./ Máme ju z detskieho domova, je trošku černejšô,  býva u nás od svojich troch rokov. Odvtedy ako bola pri mori stále sníva o teplých krajinách aj keď paradoxne najradšej má hokej a na susednom klzisku trávi väčšinu zimy.No a najmladšia Anička, už dosť vystrkuje rožky keď sa jej nechce pomáhať mamke upratovať po turistoch. Čo sa týka cestuvania, obsedí dlhšiu cestu v aute, len musí mať pri sebe Božku, aby mohli robiť somarinky.

Takže cestovný ruch máme v krvi, rozumieme Vám a chceme, aby ste  sa u nás dobre cítili a v dobrom na dovolenku spomínali. 

Vitajte u nás!


Príbeh nášho domu

Kde ste to vlastne prišli? Na mieste, kde trávite svoju dovolenku sa odohrávali v minulosti veci, ktoré mali občas dosah na širšie okolie ako je naša dedinka. Domček, kde sa nachádzate leží práve medzi dvomi kultúrnymi pamiatkami v obci, ktoré niekomu dokonca stáli za to, že ich dal zapísať do slovenského ústredného zoznamu pamiatok. A aby to bolo trošku tajomné, podľa ústneho podania viedla medzi nimi tesne popri našom dome i tajná podzemná chodba. Nebudem Vás napínať. Najstaršou pamiatkou je neďaleký starobylý kopec Hrádok, ktorý vo svojich útrobách skrýva pozostatky starého hradiska a druhou je susedný gotický kostolík, ktorý náš známy fotograf Kálay zaradil i do svojej publikácie Divy Slovenska. Ak chcete vedieť viac, za rohom hneď vo vedľajšej budove je naše malé obecné múzeum. Dozviete sa o zatiaľ úplne nedocenenom uvedomelom pánovi biskupovi Čobrdovi, ktorý bol hádam ako jeden z mála Slovákov prenasledovaný počas troch štátnych režimov a spisovateľovi Fraňovi Kráľovi, ktorý ako bosý chlapček chodil na zakázané ovocie do panskej záhrady Smrečániovcov presne na mieste, kde stojí náš domček. To mnohí poznajú ako príbeh z knihy JANO od tohto autora. V tesnej blízkosti sa nachádza aj kaštieľ Smrečaniovcov. Ste totiž v samotnom mini - historickom jadre Smrečian, kde viacerí zo starobylého šľachtického rodu Smrečániovcov to dotiahli i na post Liptovského, ale aj oravského župana.

Sme hrdí na našu históriu a chceme, aby sme naším predkom, ktorí tu roky statočne žili, robili dobré meno. Preto urobíme všetko, čo je v našich silách, aby ste sa u nás dobre cítili a radi sa sem vracali.

Prajeme Vám krásnu a pokojnú dovolenku v Smrečanoch.

Prečo práve SHALOM?

Hebrejské slovo znejúce ako "šalom" je snáď najznámejšie ako pozdrav želajúci pokoj.

Šalom môžeme preložiť mnohými spôsobmi. Vyberte si z týchto uvádzaných významov podľa biblického slovníka: Pokoj, spokojnosť, dokonalosť, niečo dokončené, šťastie, súlad, harmónia, dôvera, vzájomná bezpečnosť, úspech v podnikaní, prianie Božieho požehnania, ponuka Božej spásy, stav duše, ktorá je v poriadku a je premenená Božou milosťou.

Čo si je možné viac v tomto uponáhľanom svete dneška priať najmä na dovolenke?

Toto všetko Vám želáme slovom, pozdravom, či prianím SHALOM !