Žiarska dolina má čo poskytnúť aj v zime. Na svoje si tu prídu vyznávači skialpinizmu, zjazdového a bežeckého lyžovania.

 

Skialpinizmus Žiarska dolina

Žiarska dolina je každoročne dejiskom najznámejších stredoeurópskych pretekov v skialpinizme - Bokami Západných Tatier.  Pre skialpinistov predstavuje Žiarska dolina najznámejšiu a vďaka širokým možnostiam skialpových túr aj najatraktívnejšia dolinu v celých Tatrách. Na svoje si prídu nielen skúsení skialpinisti, ale i začiatočníci.  

Skialp-Ziarska_dolina-skialpinizmus_lyzovanie-Zapadne_Tatry-Hruba_kopa-Tri_kopy-Smutne_sedlo_Bokami    Skialp-Ziarska_dolina-skialpinizmus_lyzovanie-Zapadne_Tatry-Hruba_kopa-Tri_kopy


Úplným začiatočníkom odporúčame vyšlapať si na Žiarsku chatu, kde môžete doplniť sily, prípadne pokračovať ďalej do Žiarskeho alebo Smutného sedla. Skúsenejších skialpinistov určite poteší výstup a zjazd z Hrubej kopy, Plačlivého, Smreku či Baranca a tí najodvážnejší môžu v prípade priaznivých podmienok zlyžovať strmé žľaby z Troch kôp, Baníkova či Príslopu.

Skialp-Ziarska_dolina-skialpinizmus_lyzovanie-Zapadne_Tatry-Hruba_kopa-Lucne_sedlo-Prilop_Banikov-Kubov_zlab    

 Skialpinizmus v Žiarskej doline - výnimka pre jarné lyžovanie a skialpinizmus

V Žiarskej doline je povolené vykonávanie skialpinizmu v lokalite Baranec - Jarný žľab a Žiarske sedlo - Malé Závraty - Žiarska chata až do 15. mája.

   

Pozor lavíny !

Skialpinizmus v Žiarskej doline môže byť za zvýšeného lavínového nebezpečenstva životu nebezpečný. Lavína storočia v roku 2009 úplne „vyčistila“ zhruba 1,5 km úsek pod chatou. Je nevyhnutné byť obozretný a informovať sa o stupni lavínového nebezpečenstva napríklad na http://www.laviny.sk a podľa neho prispôsobiť plánovanú túru,

s ktorej výberom Vám radi poradíme !

    

Možnosť požičania skialpinistickej výstroje !

V spolupráci s http://www.skialp-rental.com/ vám ponúkame možnosť zapožičania skialpinistickej výstroje za zvýhodnené ceny.

Skialp_Ziarska_dolina_skialpinizmus_lyzovanie_Zapadne_Tatry_Smutne_sedlo

 

Zjazdové lyžovanie Žiarska dolina

Milovníci zjazdového lyžovania si môžu zalyžovať v lyžiarskom stredisku  Žiar – Dolinky http://dolinky.szm.com/ . Nájdu tu dva vleky a umelo zasnežovanú a osvetlenú zjazdovku vhodnú hlavne pre rodiny s deťmi. 

/lyzovanie-ziarska-dolina_dolinky
V okolí sa nachádza mnoho ďalších lyžiarskych stredísk, napr. Opalisko Závažná Poruba, Pavčina Lehota alebo Jasná Nízke Tatry  http://www.jasna.sk/  

    

 

Bežecké lyžovanie Žiarska dolina :

Ak je pod Žiarskou dolinou dostatok snehu, tak tu priaznivci bežeckého lyžovania nájdu udržiavané bežecké trate pre klasiku aj korčuľovanie. 

  

Bežecké lyžovanie Žiarska dolina – udržiavané trate :

- Smrečany – Žiarska dolina (8 km, okruhy po lúkach pod Žiarskou dolinou a pri lyžiarskom stredisku Žiar - Dolinky )

- Háj-Nicovô - Smrečany - Žiarska dolina (10 km)

- Žiarska dolina ústie – Žiarska chata (5,3 km, trasa tradičných pretekov - lyžiarskeho behu do vrchu Žiarkou dolinou až na Žiarsku chatu )

bezecke-lyzovanie-ziarska-dolina_smrecany_dolinky_bezky_zima   Bezecke_lyzovanie_Ziarska_dolina_smrecany

 
 
 
 

Baníkov 2178 m.n.m.

Baníkov je nejvyšší hora na hlavním hřebeni Západních Tater - Roháčů. Hrdě se tyčí nad Žiarskou, Roháčskou, Bobroveckou a Jalovskou dolinou. Název Baníkov je odvozen od hornické činnosti, po které ještě zůstaly stopy v podobě štoly v ústí Žiarské doliny. Přístup ze Žiarské doliny je možný dvěma směry. Jednodušší možností je zeleno značený chodník přes Príslop a Jalovecký sedlo, druhou variantou je přechod přes Smutné sedlo a Tři Kopy (dříve nazývané Smrečské Roháče). Tato možnost je náročná, ale zážitek z překonání roháčského hřebene a samého sebe ve spojení s výhledy na celé Tatry stojí za vynaloženou námahu.

Turistika Západné Tatry - Roháče - Žiarska dolina -

 

Turistika Západné Tatry - Roháče - Žiarska dolina - Baníkov

Skialp Západné Tatry - Roháče - Žiarska dolina - Baníkov, Príslop, Kubov žľab

Turistika Západné Tatry - Roháče - Žiarska dolina - Baníkov, Príslop, Tri kopy, Hrubá kopa, Smutné sedlo

 
 

Ostrý Roháč 2088 m.n.m.

Ostrý Roháč je charakteristický dvojvrcholom zajištěným řetězy a podobně jako Baníkov či Tři Kopy představuje pro milovníky hor výzvu zejména díky tomu, že patří mezi nejexponovanějších vrcholy Západních Tater-Roháčů. Leží na hlavním hřebeni a přístup ze Žiarské doliny je možný přes další významný vrchol Roháčů - Plačlivé po červené značce. Túra na Ostrý Roháč Vám umožní poznat nejen Žiarskou dolinu, ale pohledem shora i Jamnickým, Smutnou a Roháčske dolinu.

Turistika Ostrý Roháč - Západné Tatry - Roháče

Turistika a skialpinizmus Ostrý Roháč - Západné Tatry - Roháče

Turistika a skialpinizmus Ostrý Roháč - Západné Tatry - Roháče

Turistika Ostrý Roháč - Západné Tatry - Roháče

Baranec 2184 m.n.m.

Baranec je 3. nejvyšší hora v Západních Tatrách - Roháčích a je známý nádhernými výhledy nejen na Žiarskou dolinu, ale i celé Tatry či Liptov. Nejlepší možností výstupu na Baranec je okruh, který začíná v ústí Žiarské dolina a po žluté značce pokračuje hřebenem přes vrchol Barance až do Žiarského sedla, odkud se můžete vydat dolů Žiarskou dolinou vedle Žiarské plese na Žiarskou chatu. Baranec také nabízí skvělé možnosti na jarní lyžování v Jarním žlabu, který ústí nedaleko od Žiarské chaty a umožnuje legálně lyžovat i v květnu

.Turistika Baranec- Žiarska dolina - Západné Tatry - Roháče

Turistika Baranec- Žiarska dolina - Západné Tatry - Roháče

Turistika Baranec- Žiarska dolina - Západné Tatry - Roháče

Turistika Baranec- Žiarska dolina - Západné Tatry - Roháče

Turistika Baranec- Žiarska dolina - Západné Tatry - Roháče

 

Rychlý kontakt

adresa Matej Šiarnik
032 05 Smrečany č. 45, Slovensko.
shalom@shalom.sk
telefón +421 907 871 649

 

NAŠI PARTNEŘI

Klaster Liptov