Smrečany sú cez Žiarsku dolinu vstupnou bránou do Západných Tatier – Roháčov.

   

A práve Roháče sú turistami najnavštevovanejšou časťou Západných Tatier.  Zo Žiarskej doliny sa dá podniknúť túra na Baranec, Ostrý Roháč, Baníkov či Tri kopy, v minulosti nazývané Smrečské Roháče. Zaujímavé je aj to, že Žiarska dolina sa ešte pred pár desiatkami rokov nazývala Smrečinska dolina. 

      

Pre menej náročných turistov alebo rodiny s deťmi je zaujímavým cieľom Žiarska chata, pri ktorej sa nachádza Šarafiov vodopád a symbolický cintorín obetiam Západných Tatier- Roháčov. Dole Žiarskou dolinou sa môžete spustiť na kolobežke a cestou navštíviť Medvediu štôlňu.

       

 

Skúsený turisti určite ocenia náročný prechod Roháčskeho hrebeňa, ktorý je v okolí vrcholu Ostrého Roháča a v úseku Smutné sedlo - Tri kopy - Baníkov zabezpečený reťazami, čím predstavuje pre milovníkov adrenalínu skvelú výzvu a zároveň Vám ukáže Západné Tatry - Roháče z inej perspektívy.

Ziarska-dolina-turistika-rohace-ostry-rohac-placlivo     

Turistika Žiarska dolina – najvyššie vrchy:

- Baranec – 2184 m.n.m.
- Baníkov – 2178 m
- Hrubá kopa- 2166 m
- Príslop – 2142 m
- Tri kopy – 2136 m
- Plačlivô – 2126 m
- Ostrý Roháč – 2088 m

Chcete vyskúšať turistiku v Žiarskej doline alebo túžite zdolať niektorý z končiarov Roháčov, ale neviete si vybrať vhodnú túru ? Radi Vám poradíme !
   
Turistika Žiarska dolina – turistické chodníky :

- Žiarska dolina ústie – Žiarska chata - Smutné sedlo - modrá značka
- Žiarska chata - Žiarske sedlo – zelená značka
- Žiarska chata  - Príslop - Baníkov – zelená značka 
- Žiarska dolina ústie - Baranec - Plačlivô - žltá značka
- Žiarska dolina - Račkova alebo Jalovecká dolina  - červená značka (Tatranská magistrála)
- Baníkov – Hrubá kopa - Tri kopy - Smutné sedlo - Plačlivô– Ostrý Roháč - červená značka ( hrebeň Západných Tatier - Roháčov)

Západné Tatry turistika

Ubytovanie pod Žiarskou dolinou poskytuje milovníkom turistiky východiskový bod, z ktorého môžu okúsiť turistiku nielen v dolinách Západných Tatier - Roháčov, ale aj turistiku v neďalekých Nízkych a Vysokých Tatrách alebo v Chočských vrchoch.
 
 

Baníkov 2178 m.n.m.

Baníkov je najvyšší vrch na hlavnom hrebeni Západných Tatier - Roháčov. Hrdo sa týči nad Žiarskou, Roháčskou, Bobroveckou a Jalovskou dolinou. Názov Baníkov je odvodený od banskej činnosti, po ktorej ešte ostali stopy v podobe štôlne v ústí Žiarskej doliny. Prístup zo Žiarskej doliny je možný dvomi smermi. Jednoduchšou možnosťou je zeleno značkovaný chodník cez Príslop a Jalovecké sedlo, druhou variantou je prechod cez Smutné sedlo a Tri Kopy (v minulosti nazývané Smrečské Roháče). Táto túra je náročná, ale zážitok z prekonania roháčskeho hrebeňa a samého seba v spojení s výhľadmi na celé Tatry stojí za vynaloženú námahu. 

Turistika Západné Tatry - Roháče - Žiarska dolina -

Turistika Západné Tatry - Roháče - Žiarska dolina - Baníkov

Skialp Západné Tatry - Roháče - Žiarska dolina - Baníkov, Príslop, Kubov žľab

Turistika Západné Tatry - Roháče - Žiarska dolina - Baníkov, Príslop, Tri kopy, Hrubá kopa, Smutné sedlo

 
 

Ostrý Roháč 2088 m.n.m.

Ostrý Roháč je charakteristický dvojvrcholom zabezpečeným reťazami a podobne ako Baníkov či Tri Kopy predstavuje pre milovníkov hôr výzvu najmä vďaka tomu, že patrí medzi najexponovanejšie vrcholy Západných Tatier-Roháčov. Leží na hlavnom hrebeni a prístup zo Žiarskej doliny je možný cez ďalší významný vrchol Roháčov - Plačlivô po červenej značke. Túra na Ostrý Roháč Vám umožní spoznať nielen Žiarsku dolinu, ale pohľadom zhora aj Jamnickú, Smutnú a Roháčsku dolinu.  

Turistika Ostrý Roháč - Západné Tatry - Roháče

Turistika a skialpinizmus Ostrý Roháč - Západné Tatry - Roháče

Turistika a skialpinizmus Ostrý Roháč - Západné Tatry - Roháče

Turistika Ostrý Roháč - Západné Tatry - Roháče

Baranec 2184 m.n.m.

Baranec je 3. najvyšší vrch v Západných Tatrách - Roháčoch a je známy nádhernými výhľadmi nielen na Žiarsku dolinu, ale aj celé Tatry či Liptov. Najlepšou možnosťou výstupu na Baranec je okruh, ktorý začína v ústí Žiarskej dolina a po žltej značke pokračuje hrebeňom cez vrchol Baranca až do Žiarskeho sedla, odkiaľ sa môžete vydať dole Žiarskou dolinou popri Žiarskom pliesku na Žiarsku chatu. Baranec tiež ponúka skvelé možnosti na jarnú lyžovačku v Jarnom žlabe, ktorý ústí neďaleko od Žiarskej chaty a umožnuje legálne lyžovať aj v máji.

Turistika Baranec- Žiarska dolina - Západné Tatry - Roháče

Turistika Baranec- Žiarska dolina - Západné Tatry - Roháče

Turistika Baranec- Žiarska dolina - Západné Tatry - Roháče

Turistika Baranec- Žiarska dolina - Západné Tatry - Roháče

Turistika Baranec- Žiarska dolina - Západné Tatry - Roháče

 

 

 

 

Západné Tatry

Rýchly kontakt

adresa

Matej Šiarnik, Smrečany 45, 032 05

shalom@shalom.sk
telefón  +421 907 871 649

 

 

NAŠI PARTNERI

Klaster Liptov