Smrečany sú cez Žiarsku dolinu vstupnou bránou do Západných Tatier – Roháčov.

   

A práve Roháče sú turistami najnavštevovanejšou časťou Západných Tatier.  Zo Žiarskej doliny sa dá podniknúť túra na Baranec, Ostrý Roháč, Baníkov či Tri kopy, v minulosti nazývané Smrečské Roháče. Zaujímavé je aj to, že Žiarska dolina sa ešte pred pár desiatkami rokov nazývala Smrečinska dolina. 

      

Pre menej náročných turistov alebo rodiny s deťmi je zaujímavým cieľom Žiarska chata, pri ktorej sa nachádza Šarafiov vodopád a symbolický cintorín obetiam Západných Tatier- Roháčov. Dole Žiarskou dolinou sa môžete spustiť na kolobežke a cestou navštíviť Medvediu štôlňu.

       

 

Skúsený turisti určite ocenia náročný prechod Roháčskeho hrebeňa, ktorý je v okolí vrcholu Ostrého Roháča a v úseku Smutné sedlo - Tri kopy - Baníkov zabezpečený reťazami, čím predstavuje pre milovníkov adrenalínu skvelú výzvu a zároveň Vám ukáže Západné Tatry - Roháče z inej perspektívy.

Ziarska-dolina-turistika-rohace-ostry-rohac-placlivo     

Turistika Žiarska dolina – najvyššie vrchy:

- Baranec – 2184 m.n.m.
- Baníkov – 2178 m
- Hrubá kopa- 2166 m
- Príslop – 2142 m
- Tri kopy – 2136 m
- Plačlivô – 2126 m
- Ostrý Roháč – 2088 m

Chcete vyskúšať turistiku v Žiarskej doline alebo túžite zdolať niektorý z končiarov Roháčov, ale neviete si vybrať vhodnú túru ? Radi Vám poradíme !
   
Turistika Žiarska dolina – turistické chodníky :

- Žiarska dolina ústie – Žiarska chata - Smutné sedlo - modrá značka
- Žiarska chata - Žiarske sedlo – zelená značka
- Žiarska chata  - Príslop - Baníkov – zelená značka 
- Žiarska dolina ústie - Baranec - Plačlivô - žltá značka
- Žiarska dolina - Račkova alebo Jalovecká dolina  - červená značka (Tatranská magistrála)
- Baníkov – Hrubá kopa - Tri kopy - Smutné sedlo - Plačlivô– Ostrý Roháč - červená značka ( hrebeň Západných Tatier - Roháčov)

Západné Tatry turistika

Ubytovanie pod Žiarskou dolinou poskytuje milovníkom turistiky východiskový bod, z ktorého môžu okúsiť turistiku nielen v dolinách Západných Tatier - Roháčov, ale aj turistiku v neďalekých Nízkych a Vysokých Tatrách alebo v Chočských vrchoch.