Žiarska dolina má čo poskytnúť aj v zime. Na svoje si tu prídu vyznávači skialpinizmu, zjazdového a bežeckého lyžovania.

Skialp Žiarska dolina

Žiarska dolina je každoročne dejiskom najznámejších stredoeurópskych pretekov v skialpinizme - Bokami Západných Tatier.  Pre skialpinistov predstavuje Žiarska dolina najznámejšiu a vďaka širokým možnostiam skialpových túr aj najatraktívnejšia dolinu v celých Tatrách. Na svoje si prídu nielen skúsení skialpinisti, ale i začiatočníci.  

Skialp-Ziarska_dolina-skialpinizmus_lyzovanie-Zapadne_Tatry-Hruba_kopa-Tri_kopy-Smutne_sedlo_Bokami    Skialp-Ziarska_dolina-skialpinizmus_lyzovanie-Zapadne_Tatry-Hruba_kopa-Tri_kopy


Úplným začiatočníkom odporúčame vyšlapať si na Žiarsku chatu, kde môžete doplniť sily, prípadne pokračovať ďalej do Žiarskeho alebo Smutného sedla. Skúsenejších skialpinistov určite poteší výstup a zjazd z Hrubej kopy, Plačlivého, Smreku či Baranca a tí najodvážnejší môžu v prípade priaznivých podmienok zlyžovať strmé žľaby z Troch kôp, Baníkova či Príslopu.

Skialp-Ziarska_dolina-skialpinizmus_lyzovanie-Zapadne_Tatry-Hruba_kopa-Lucne_sedlo-Prilop_Banikov-Kubov_zlab    

 Skialpinizmus v Žiarskej doline - výnimka pre jarné lyžovanie a skialpinizmus

V Žiarskej doline je povolené vykonávanie skialpinizmu v lokalite Baranec - Jarný žľab a Žiarske sedlo - Malé Závraty - Žiarska chata až do 15. mája.

    Májový skialp a lyžovačka z Baranca / Žiarska dolina

Pozor lavíny !

Skialpinizmus v Žiarskej doline môže byť za zvýšeného lavínového nebezpečenstva životu nebezpečný. Lavína storočia v roku 2009 úplne „vyčistila“ zhruba 1,5 km úsek pod chatou. Je nevyhnutné byť obozretný a informovať sa o stupni lavínového nebezpečenstva napríklad na http://www.laviny.sk a podľa neho prispôsobiť plánovanú túru,  

s ktorej výberom Vám radi poradíme !

    

Možnosť požičania skialpinistickej výstroje !

V spolupráci s http://www.skialp-rental.com/ vám ponúkame možnosť zapožičania skialpinistickej výstroje za zvýhodnené ceny.

Skialp_Ziarska_dolina_skialpinizmus_lyzovanie_Zapadne_Tatry_Smutne_sedlo

 

Zjazdové lyžovanie Žiarska dolina

Milovníci zjazdového lyžovania si môžu zalyžovať v lyžiarskom stredisku  Žiar – Dolinky http://dolinky.szm.com/ . Nájdu tu dva vleky a umelo zasnežovanú a osvetlenú zjazdovku vhodnú hlavne pre rodiny s deťmi. 

/lyzovanie-ziarska-dolina_dolinky
V okolí sa nachádza mnoho ďalších lyžiarskych stredísk, napr. Opalisko Závažná Poruba, Pavčina Lehota alebo Jasná Nízke Tatry http://www.jasna.sk/  

  Lyzovacka_jasna_chopok_Tatry_Liptov

Bežecké lyžovanie Žiarska dolina :

Ak je pod Žiarskou dolinou dostatok snehu, tak tu priaznivci bežeckého lyžovania nájdu udržiavané bežecké trate pre klasiku aj korčuľovanie. 

  

Bežecké lyžovanie Žiarska dolina – udržiavané trate :

- Smrečany – Žiarska dolina (8 km, okruhy po lúkach pod Žiarskou dolinou a pri lyžiarskom stredisku Žiar - Dolinky )

- Háj-Nicovô - Smrečany - Žiarska dolina (10 km)

- Žiarska dolina ústie – Žiarska chata (5,3 km, trasa tradičných pretekov - lyžiarskeho behu do vrchu Žiarskou dolinou až na Žiarsku chatu )

bezecke-lyzovanie-ziarska-dolina_smrecany_dolinky_bezky_zima   Bezecke_lyzovanie_Ziarska_dolina_smrecany